Dağcılıkta Giyim ve Malzemeler

Genel Bakış

Dağcılıkta kullanılan malzemeler, şehirde kullandıklarımızdan farklılık gösterir ve böyle olmasının birçok nedeni vardır. Dağlardayken zorlu hava koşullarına karşı korunaklı olmak, yoğun fiziksel aktiviteler gerçekleştirmek ve tüm bunları gerçekleştirirken konforlu olmak gerekir. Bu sebeplerle kıyafetlerimiz ve malzemelerimiz bizim nasıl bir dağ deneyimi geçireceğimizi belirlemede önemli etkenler sayılabilir.

Ne kadarını yanıma almalıyım?

Öncelikle bu kıyafetlerin ve malzemelerin en büyük görevi sizi güvende, kuru ve konforlu tutmalarıdır. Bunları göz önünde bulundurarak dağ faaliyetlerine gitmeden önce işinize yarayabilecekleri yanınıza almanız ve fazlasını evde bırakmanız gerekir.

İlk faaliyetlerinize giderken çantaların çok daha kabarık olduğunu ve ihtiyacınız olmayan şeyleri de yanınızda götürdüğünüzü fark edeceksiniz. Yanınıza aldığınız 4 yedek çorabın 3’ünün hiç kullanılmadan eve döndüğünü fark etmeniz gibi. Fakat unutulmamalıdır ki, belirli bir güvenlik seviyesini korumanız adına gerekli malzemeler hep yanınızda olmalıdır.

Malzemede Hafiflik

Her malzemenin birçok çeşidi mevcut bulunmaktadır. Seçeceğiniz malzemenin daha hafif olanları o ürünün fonksiyonunda ve etkisinde bir fark yaratmıyorsa, hafif malzemelere yönelmekte fayda vardır. Hafif malzemenin önemi nereden geliyor diye merak edecek olursak ise, dağa giderken yanımıza aldığımız her küçük bir şeyi sırtımızda taşıdığımızdan, hafiflemek dağlarda kat ettiğimiz yollarda bize epey yardımcı olacaktır.

Malzeme Satın Almak

Dağcılıkta yeniyseniz, her malzemeyi tek seferde satın almayın. İlk faaliyetlerinize başlarken malzemeleri ve kıyafetleri ödünç alın, kiralayın veya uydurun. Bot, sırt çantası ve uyku tulumu almak için acele etmeyin. Daha sonra deneyim kazanmanızla birlikte her faaliyet öncesinde yeni bir malzeme almaya başlayın. Tecrübeli dağcılardan ve tırmanışçılardan tavsiyeler alın, outdoor mağazalarını dolaşın ve malzemeleri araştırarak fikirler edinin. Böylelikle kullanacağınız malzemeleri daha dikkatli seçer ve de ihtiyaçlarınızı çok daha isabetli saptamış olursunuz.

Bu yazının devamında sizlere dağcılık kıyafetlerini ve malzemelerini tanıtacak ve onlar hakkında bilgi vereceğiz. 'Dağcılıkta Giyim' ve 'Dağcılık Botları' yazılarımızı okumak, ileride kullanacağız malzemeleri tanımanızda ve alma sürecinizde size yardımcı olacaktır.

Yağmur Karatepe