Doğa Yürüyüşünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğa Yürüyüşünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğada yapılan pek çok aktivitede olduğu gibi doğa yürüyüşleri (hiking ve trekking) de kimi temel deneyim ve becerileri gerektirir. Bu deneyim ve becerilerin, seçilen doğa yürüyüşü rotasının gerektirdiği fiziksel ve mental yeterlilikler ile örtüşmesi önemlidir. Bu yazımızda doğa yürüyüşünde dikkat edilmesi gerekenlerden ve doğa ile insan arasındaki dengenin nasıl korunacağından bahsedeceğiz.

Doğa yürüyüşlerinde dikkat edilmesi gereken noktaların önemini kavramak ve bunlara uymak bu sporun sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından büyük önem taşır. Bu bağlamda, aşağıdaki maddelere dikkat etmek ve hazırlıklı olmak gerekir:

Nursen Yılmaz Kaçkarlar Ağustos Trekking
Nursen Yılmaz. Kaçkarlar, 2018. 📷 : Kaan Akyol
  • Doğa yürüyüşü deneyimi bulunmayanların mutlaka deneyimli bir yürüyüşçü veya rehber eşliğinde yürüyüşünü gerçekleştirmesi gerekir. Tek başına doğa yürüyüşü yapmak belirli bir tecrübe edindikten sonra gerçekleştirilebilir.
  • Doğa yürüyüşü deneyim geçmişine ve seviyesine göre rota planlaması yapılmalıdır.
  • Yeterli sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Her yürüyüş rotasında doğal su kaynağı bulunamayabilir veya rota boyunca iki su kaynağı arasında uzun mesafeler olabilir. Bu sebeple yürüyüşe başlamadan önce yeterli miktarda su temin edildiğinden emin olunmalıdır.
  • Rotası önceden belirlenmiş ve bir patikayı takip etmeyi gerektiren doğa yürüyüşlerinde, doğadaki bitki ve hayvanların yaşam alanına saygı duyulmalı ve rotanın dışına çıkmamaya özen gösterilmelidir.
  • Tüm doğa sporlarında olduğu gibi doğa yürüyüşünde de dikkat edilmesi gereken en önemli nokta doğada ayak izi dışında hiçbir etki bırakmamaktır. Bu bağlamda, tüm çöplerimizi en yakın çöp kutusuna veya geri dönüşüm kutularına kadar yanımızda taşımak, doğada ateş yakmamak, vahşi hayata müdahalede bulunmamak dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardandır.
H. Bahadır Çolak Karia Yolu Temmuz Trekking
H. Bahadır Çolak. Karia Yolu, 2020.
  • Doğa yürüyüşüyle ilgili gerekli bilgi birikiminin yanı sıra ilgili deneyim ve becerilere de sahip olunduğundan emin olunmalıdır. Bu noktada, doğa yürüyüşü yapmaya karar veren kişinin aşağıdaki kazanımlara sahip olması doğa yürüyüşünün ön koşulu olarak nitelendirilebilir:

Kampçılık bunların başında gelir. Temel kampçılık bilgileri, uzun doğa yürüyüşüne çıkacak herkes tarafından bilinmelidir. Kamp alanı seçiminden gerekli malzemelerin nasıl kullanılacağına kadar olan detaylar bu yolculuğa çıkacak kişiler için önemli noktalardır.

Yön bulma, patikaların dışına çıkılması gerektiği durumlarda da rotadan sapmamak ve kaybolmamak için gereklidir. İyi harita okuma, GPS ile rota takibi yapabilme uzun doğa yürüyüşleri için büyük bir önem taşır. Rota üzerinde GPS’in çekmediği noktalar olabilir. Bu durumlarda topografik harita kullanılarak bulunan konum ve gidilecek yön hakkında fikir sahibi olunabilir.

Mert Yılmaz. Aladağlar, 2018
Mert Yılmaz. Aladağlar, 2018. 📷: Kaan Akyol

Yük ile uzun mesafeleri katedebilme becerisi, uzun doğa yürüyüşlerinin en başında gelir. Bu yolculuk esnasında ihtiyaç duyulan her şey sırt çantasında yer alır ve kişi ile birlikte her yere de gidecektir. Bu sebeple, kilolarca yükü günler boyunca taşımaya hazırlıklı olunmalıdır. Doğru çanta tercihi yapmak, yalnızca ihtiyaç duyulacak malzemeleri almak, hafif malzemeler kullanmak ve çantayı doğru yerleştirmek yürüyüşlerin konforunu artıracak en önemli etmenlerden olacaktır.Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Doğa Yürüyüşü Malzemeleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Kişinin kendi gücünü ve kondisyonunu iyi tanıyabilmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple, hedeflenen uzun doğa yürüyüşleri için öncesinde daha kısa yürüyüşlerle deneme yapmak kişinin hem ihtiyaçlarını belirlemesinde hem de limitini görmesinde faydalı olacaktır. Bu deneme yürüyüşlerinde, planlanan uzun doğa yürüyüşünde kullanılacak kişisel ve kamp malzemeleri test edilebilir.

Farklı hava koşullarına uyum sağlayabilmek ve hava değişimlerine karşı hazırlıklı olmak bu maceranın kesintisiz sürdürülebilmesi için gereklidir. Coğrafyaya ve olası hava koşullarına uygun malzemeleri bulundurmak ise çok mühimdir.

İlk yardım bilgisi yalnızca uzun doğa yürüyüşleri için değil, doğada gerçekleştirilecek her aktivite için oldukça gereklidir. Herhangi bir kaza veya yaralanma durumlarında ilk ve doğru müdahale yapılmalıdır.


Kaynakça: