Kaya Tırmanışı Nedir?

Kaya Tırmanışı Nedir?

Kaya tırmanışı doğal kaya oluşumlarına veya yapay duvarlara tırmanma sporudur. İnsan fizyolojisinin belki de tersine olan hareketler içeren bu aktivite hem güç, dayanıklılık, denge; hem de zihinsel kontrol gerektiren bir spordur. 

Kaya tırmanışı, doğanın içerisinde partner eşliğinde gerçekleştirilir. Her ne kadar tırmanırken kullanılan malzemeler güvenliği sağlasa da ipin diğer ucunu tutan partnerimiz güvenliğimizi sağlayan kişi olur. Bunun yanı sıra güvenli bir kaya tırmanışı için tırmanış tekniklerini bilmek ve tırmanış ekipmanlarına sahip olmak da bu sporun en önemli kısımlarındandır.

Bu spor yalnızca fiziksel değil aynı zamanda mental antrenman da gerektirir. Kaya tırmanışında vücudumuz yerçekimine karşı hareket ederken, zihnimiz de korkuya karşı hareket eder. Kaya tırmanışında korku, her daim olmasa da mevcuttur. Bu sporu kimi kişiler için cazip kılan etmenlerden biri de belki budur. Bu gibi nedenlerden ötürü, tırmanış yalnızca fiziksel ve teknik değil, aynı zamanda zihinsel bir aktivite olarak da değerlendirilmelidir. Her zaman dikkatli ve güvenilir kişiler eşliğinde gerçekleştirilmelidir.

Nerelerde Yapılır?

Kaya tırmanışı granit, kireç taşı, kum taşı, konglomera, bazalt veya kuvarsitten oluşan kaya bloklarında yapılır. Bu kaya bloklarının çoklu olarak bulunduğu bölgeler ise tırmanış bahçesi olarak adlandırılabilir. Kimi tırmanış bahçeleri yalnızca tek bir tırmanış türüne uygunken bazılarında ise neredeyse tüm tırmanış türleri deneyimlenebilir. Tırmanış türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz burayı ziyaret edebilirsiniz. 

Türkiye kaya tırmanışı bölgeleri bakımından en zengin ülkelerden biri olarak nitelendirilebilir: İzmir’den Van’a, neredeyse her bölgesinde çeşitli türlerde tırmanış imkanı sunan kaya tırmanış bahçeleri bulunuyor ve her geçen yıl bir yenisi daha tırmanış severlerle buluşuyor. Hatta bu tırmanış bahçelerinden bazıları dünyanın farklı yerlerinden gelen tırmanışçıları ağırlıyor. Türkiye’de en çok ziyaret edilen tırmanış bölgeleri arasında ise Geyikbayırı (Antalya), Aladağlar (Niğde-Kayseri-Adana), İstanbulluların arka bahçesi olarak adlandırılan Ballıkayalar (Kocaeli), Kaynaklar (İzmir), Bafa Gölü (Muğla), Olimpos (Antalya) ve Karakaya (Eskişehir) bulunuyor. 

Doğal kaya bloklarında yapılan kaya tırmanışının yanı sıra yapay tırmanış duvarlarında da tırmanış veya kayada tırmanmak için antrenman yapılabilir. Bu yapay duvarlar üniversitelerin spor merkezlerinde, çeşitli illerde bulunan özel tırmanış salonlarında veya kimi belediyelerin spor merkezlerinde bulunabilir. 

Nasıl Başlanabilir?

kaya tırmanışına nasıl başlanır
Geyve / Sakarya, Ekim 2017. 📷: Kaan Akyol

Kaya tırmanışına başlangıç iki farklı ortamda gerçekleşebilir; yapay duvar denen tırmanış duvarlarında veyahut yukarıda bahsedilen ve Türkiye’de de bulunan daha niceleri gibi tırmanışa uygun doğal kaya oluşumlarında. Yapay duvarlar çoğunlukla üniversitelerin spor merkezlerinde, yerel spor kulüplerinde, özel tırmanış salonlarında veya kimi şehirlerin belediye spor tesislerinde bulunabilir. Her bir yapay duvar kompleksinin kuralları ve gereklilikleri farklılık gösterdiğinden gitmeden önce yetkili kişiler ile iletişime geçilmesi önerilir. Doğal bir kaya oluşumunda tırmanışa başlamak için ise gerekli teknik ekipmanların ve en önemlisi yanınızda tırmanış konusunda yetkin insan/insanların bulunması gerekir. 

Kaya tırmanışında pratik eğitim yaşa ve öğrencilik durumuna göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de en yaygın pratik eğitim alınan yerler, üniversiteler ve üniversite bünyesindeki kulüpleridir. Üniversite kulüplerin çoğu öğrenci olma ön koşulunu ararken, kimi üniversitelerde öğrenci olmadan da tırmanış eğitmenlerinden eğitim almak mümkün. Bunun için ilgili üniversitenin spor bölümleriyle veyahut dağcılık/tırmanış kulüpleri ile iletişime geçilmelidir. Üniversiteler haricinde, özel tırmanış salonlarında da eğitmenler eşliğinde her yaş grubuna uygun eğitim almak mümkün. İkamet edilen ildeki tırmanış salonlarıyla iletişime geçilmesi halinde ders seçenekleri ve ücretleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kaya tırmanış eğitimi için bir başka seçenek de yerel dağcılık kulüpleri ve kimi doğa sporu dernekleridir. Türkiye’de çok sayıda, değişen ücretler karşılığında kaya tırmanışı eğitimi veren kulüpler ve dernekler mevcut. İkamet edilen ildeki kulüpler ve dernekler ile iletişime geçilip üye olma ön koşulu sağlandıktan sonra eğitimlerine katılım sağlanabilir. Son olarak, doğa sporları alanında faaliyet gösteren tur firmaları da eğitim turları düzenlemektedir. 

Kaya tırmanışını güvenli biçimde öğrenmek ve bu sporu kendimiz adına sürdürülebilir kılmak için pratik ve teorik eğitimin işbirliğine ihtiyacımız var. Yelpazenin teorik kısmı için Macerita Akademi sayfamızdaki Kaya Tırmanışı içeriklerine göz atabilirsiniz.