Erciyes

şehir ikonu
Şehir

Kayseri

İrtifa

3917

Fiziksel Zorluk

Orta

Teknik Zorluk

Orta

Dağ Türü

Volkanik

Tırmanış Süresi

1-3 gün

Fotoğraf Galerisi
Ne yazık ki henüz fotoğraf yok, takipte kal!
Dağ ile İlgili

Erciyes, Türkiye’nin Kayseri ilinde yer alır ve magmatik kayaçlardan oluşmuş olan volkanik bir dağdır. Yüksekliği 3917 metredir. Erciyes Dağı hakkındaki diğer bilgilere geçmeden önce de bu dağın tırmanış seviyesinden bahsetmemiz gerekirse, Erciyes kesinlikle uzun bir yürüyüş ile zirvesine varabilecek bir dağ değildir. Öncesinde dağ deneyimine gereksinim duyulur çünkü tırmanış içeren bir dağdır, ilk hedef olarak belirlenmemelidir. Tırmanış için en elverişli zamanı Mayıs ve Haziran aylarıdır.

Dağa Tırmanış

Şeytan Rotası: Erciyes’in en kolay rotasıdır ve klasik rota olarak da bilinir. Bu rotadan tırmanışa olduğu müddetçe erken başlanması ve erken bitirilmesi tavsiye edilir. Kar olan her mevsimde çığ riski olduğundan dikkatli olunmalıdır. Tırmanışa erken başlanmasının sebebi ise kulvar güneş almaya başladığında taş düşmelerinin artmasıdır. Bu sebeplerden ötürü tırmanışa başlama vaktine ve süresine örnek vermemiz gerekirse; gece 3’te başladığınız tırmanış sabah 7’de sizi zirveye ulaştırmalı, saat 9’da kulvarın sonuna varmalı ve de kamp alanına sabah 10’da geri dönmüş olmanız gerekir. Bu durum sadece bir örnektir çünkü dağdayken hava ve çığ durumu, ekip ve deneyim gibi değişkenler gidişat açısından çok etkilidir. Tecrübe ve dağ deneyimi ise çok önemlidir; kişilere ve ekibin deneyimine göre de dağ faaliyeti değişkenlik gösterir

Erciyes Sırt Rotası: Şeytan rotasının solunda kalan sırt hattıdır. Bu rota daha uzun ve dayanıklılık gerektiren bir rotadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler & Malzemeler

Erciyes’e tırmanmak için klasik dağcılık bilgilerinin yanında çığ bilgisi ve çığ durumu takibi gereklidir. Yaz aylarında karların da erimesiyle ortaya çıkan çarşak zemin ise taş düşme riskiyle tırmanışı epey zorlaştıracağından bu mevsimde tırmanış gerçekleştirilmesi tavsiye edilmemektedir. Erciyes tırmanışının kişisel giyim malzemeleri haricinde en gerekli teknik malzemeleri arasında kazma, krampon ve kask yer alır. Bunun yanında zemin tutuşu iyi olan bir bot olmazsa olmazdır. Bu dağda en çok dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar ise taş düşmesi ve çığ durumudur.

Acil Durum Numaraları

7777 veya 2222'ye NEREDEYIM veya ACIL yazarsanız cep telefonunuza bulunduğunuz bölge, coğrafi konumunuz, size en yakın polis ve sağlık birimleri ve mesafesi ayrıca acil durum numaraları mesaj olarak gelir. Faaliyete başlamadan önce bu numaraları kaydetmek önemlidir.

İklim
Erciyes Dağı 3500 metrelerine Kasım ayının ortalarından başlayarak kar yağışı almaya başlar. Bu vakit ile başlayarak da Haziran ayının sonuna kadar Erciyes’te tırmanış için kış koşulları mevcuttur diyebiliriz. Kış aylarında kar yağışı nedeniyle çığ riski fazladır ve bu yüzden kış ayları dağcılık faaliyetleri için çok fazla tercih edilmemelidir. En ideal olan aylar ise Mayıs ve Haziran’dır. Erciyes tek başına bir dağ olduğundan havası çok değişkendir ve bu hava değişimi çok çabuk gerçekleşir. Genellikle Erciyes’in rüzgarları çok şiddetlidir ve öğleden sonraları bulutludur. Nisan aylarında ise elektrik fırtınaları gözlemlenebilmektedir. Mayıs ve Haziran aylarında hava özellikle daha stabildir bu yüzden de tırmanış için en çok tavsiye edilen mevsimdir.
malzeme ikonu

Ekipman

Kıyafet
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Kamp
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Teknik
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Ulaşım

Erciyes’e kayak merkezinin de varlığıyla birlikte ulaşım daha kolaydır.  Tırmanış Şeytan Kulvarı’ndan yapılacaksa, kamp alanına olan yürüyüşe kayak pistinden başlanabilir ve kayak pistine kadar araba yolu mevcuttur. Buradan sonra ise teleferik ile 2900 metreye kadar ulaşmak mümkündür.

konaklama ikonu

Konaklama

Teleferiğin bitiş noktasında konaklamak isteyenler için bir dağ sığınma barınağı bulunmaktadır ve burası dağcıların kullanımına açıktır. Teleferik ile ulaşılan yerden sonra yaklaşık 40 dakikalık (kar miktarının fazlalığı bu süreyi arttırabilir) bir yürüyüş mesafesiyle su kaynaklarının da bulunduğu “Çoban İni“ kamp alanına ulaşılır. Bu kamp alanı Mayıs ayının sonlarına doğru yeşerir ancak 3 bin metre üzerisi hala karlarla kaplı olacaktır. Çoban İni kamp alanına kadar patikalar vardır ancak daha sonrasında patika yer almamaktadır.

Oteller

Erciyes Kayak Merkezi Otelleri

Grand Eras Otel (₺₺₺₺)
Tam Pansiyon- Açılış:10 aralık Kapanış:31 mart
İletişim:  +90 (352) 203 02 27

Mirada Del Lago Otel (₺₺₺)
Tam Pansiyon-Açılış: 1 Aralık Kapanış: 31 mart
İletişim: +90 (352) 342 21 00

Erciyes Üniversitesi Uygulama Oteli (₺₺)
İletişim: +90 (352) 207 66 66

Şehir İçi Otelleri

İbis Hotel Kayseri (₺₺)
Oda-Kahvaltı
İletişim: +90 (352) 207 30 30
Araçla 40 dakika mesafededir.

Çadır-Karavan Kamping

Erciyes Çadır Kamping

65 bin metrekarelik alana kurulan kamp alanında ziyaretçiler ister kendi karavanları ile konaklayabilir, isterlerse Erciyes A.Ş. tarafından alana kurulun çadırları günlük, haftalık veya aylık olarak kiralayabilirler.
İletişim: +90 (352) 342 3917

(₺₺₺₺) 700 ve üstü
(₺₺₺) 300-700
(₺₺) 50-300
(₺) 0-50

rehber ikonu

Rehber