Kilimanjaro

şehir ikonu
Şehir

Kilimanjaro Bölgesi -Tanzanya

İrtifa

5895 m

Fiziksel Zorluk

Zor

Teknik Zorluk

Kolay

Dağ Türü

Volkanik

Tırmanış Süresi

5-7 gün

Fotoğraf Galerisi
Ne yazık ki henüz fotoğraf yok, takipte kal!
Dağ ile İlgili

Kilimanjaro Dağı, Afrika’nın Tanzanya ülkesinde yer alır ve 5895 metrelik yükseltisiyle kıtanın en yüksek zirvesidir. Kilimanjaro volkanik hareketler ile oluşmuştur ve bu nedenle sıradağlara ait olmamasına rağmen tek başına yükselen en yüksek dağlardan biridir. Yükselti arttıkça zirveye kadar beş farklı ekolojik bölge ile karşılaşılır. Her yükselen bölge ile hava sıcaklığı düşer, bitki örtüsü ve hayvanlar gözden kaybolur. Zirvesine ise buzul ve taşlar hakimdir. Kilimanjaro’ya tırmanış için en ideal zamanlar; Ocak-Mart ve Temmuz-Ekim aylarıdır. Bu aylar genellikle daha az yağış aldığından ötürü tercih edilmektedir.

Dağa Tırmanış

Kilimanjaro’nun teknik bir zorluğu yoktur ve 5 ila 7 gün süren uzun bir yürüyüş ile zirvesine ulaşılabilmektedir. Kilimanjaro’nun en zorlayıcı kısmı ise yüksek irtifasıdır. Tırmanmayı deneyen birçok kişi irtifa hastalığı nedeniyle tırmanışı yarıda bırakmak durumunda kalır. Birden fazla rotaya sahip olan Kilimanjaro’nun buradaki anlatımı Machame Rotası'na göre yapılmaktadır. Zirveye ulaşmak için dağda geçirilen 5-6 günün sonunda, 4600 metredeki Barafu Kamp Alanı'ndan gece yarısı saatlerinde zirve yürüyüşü başlar. Bu yürüyüş ile ideal olarak sabah 7 civarında Kilimanjaro Uhuru Zirvesi’ne (5895 m) varılır. Zirve yürüyüşüne gece başlanmasının sebebi, yükselti arttıkça dağın toprak zemini güneş geldiğinde yumuşar, ayakların altından kayar ve bu da yürüyüşü oldukça zorlaştırır. Gece başlanan yürüyüşte bu zemin sert olduğundan çıkış daha kolay hale gelmektedir. Zirveye sabah 7 saatlerinde varıldığında orada çok fazla vakit geçirmek mümkün değildir çünkü 4600 metreden sonra hem hava sıcaklığı çok düşer hem de güneş geldiği anda yumuşayan zeminin kaymasından ötürü iniş zorlaşır. Zirveye ulaşıldıktan sonra artık hızlı bir dağdan iniş süreci başlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler & Malzemeler

Kilimanjaro’nun zorlu sayılabilecek yönleri yüksek irtifası ve yükseldikçe azalan sıcaklığıdır. Hiçbir teknik malzeme gerektirmeyen bu dağ için yalıtım sağlayan kişisel malzemelere ve sert tabanlı dağ botuna sahip olmak yeterlidir. Bu dağa tırmanmak için fiziksel dayanıklılık ve irtifaya uyum sağlamak gerekir. Kilimanjaro tek başına gidilebilecek bir dağ değildir. Buraya turlar düzenlenmekte ve zirve yürüyüşleri rehberler eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

İklim
Kilimanjaro’ya yıl boyunca tırmanış mümkündür ancak en ideal zamanları yağışların daha az gerçekleştiği aylardır. Kuru sezonları Ocak ayından Mart ayına ve de Temmuz ayından Ekim ayına kadar sürer. Kilimanjaro bu kuru zamanlarında 3 bin metrelerine kadar çok sıcaktır ancak bu yükseltiden sonra zirveye kadar hava giderek soğur ve Afrika’ya hakim olan iklimden bambaşka bir hal alır.
malzeme ikonu

Ekipman

Kıyafet
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Kamp
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Teknik
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Ulaşım

Dağa ulaşmak adına ilk olarak Kilimanjaro Havalimanı’na varılır. Buradan sonra 800 metrede yer alan Kilimanjaro bölgesine gidilir. Buradaki otellerde bir gece konaklanır ve ertesi gününde Machame Kapısı’na (1800 m) kadar minibüsler ile ulaşılır. Kilimanjaro üzerinde birden fazla kapı ve rota bulunur ancak Machame en çok tercih edilen rotalarından biridir. Burada verilen direktifler de Machame Rotası temel alınarak yapılmaktadır.

konaklama ikonu

Konaklama

Oteller

Kaliwa Lodge (₺₺₺₺)

Rivertrees Country-Inn (₺₺₺₺)

Kilimanjaro Mountain Resort (₺₺₺₺)

Keys Hotel (₺₺₺)

Out-post Lodge (₺₺₺)

Planet Lodge (₺₺₺)

Leopard Hotel (₺₺)

Pansiyon Konuk Evi

More Than A Drop B&B (₺₺₺)

Hostel

We Travel Hostel (₺₺)

Machame Kapısına varıldıktan sonra ilk kamp alanına (2850 m) yürüyüş yapılır. Machame Rotası üzerinde toplam 5 adet kamp noktası bulunur. İrtifaya alışmak adına 5-7 gün süren tırmanış süresince kimi kamplardan irtifa alınarak daha yüksek noktalara yürüyüş yapılır ve bir önceki kamplara geri dönülür. Ertesi gün ise bu sefer kamp bir yukarıya taşınır ve gece orada kalınır. Machame Kampı’ndan sonra sırada 3810 metredeki Shira Kamp Alanı yer alır. Sonrasında 3983 metredeki Barranco Kampı'na gidilir. Bir gece de burada konaklanıldıktan sonra 7 günlük tırmanış gerçekleştirenler Karanga Kampı’nda (3995 m) konaklar. Buradan da son olarak 4600 metredeki, zirveye en yakın olan, Barafu Kamp Alanı'nda kalınır.

rehber ikonu

Rehber