Aladağlar Rehberi: Nerededir? Ne Zaman Gidilir? Nerelerde Kamp Yapılır?

Aladağlar Türkiye’nin Alpleri olarak da anılan bir dağ silsilesidir. Dağlık bir coğrafya olan bu bölgenin göze çarpan özellikleri arasında, yüksek dorukları, sunduğu çeşitli aktivite olanakları ve buradaki biyoçeşitlilik yer alır. Bu özellikleri ile Aladağlar şüphesiz ki Türkiye’nin görkemli ve kesinlikle görülmesi gereken coğrafyalarından biri olarak karşımıza çıkar. Aladağlar’ın dağlık ve yüksek coğrafyası ise onu Türkiye’de dağcılık faaliyetlerinin gerçekleştirildiği en önemli bölgelerden biri haline getirir. 

Bu yazımızın devamında Aladağlar’ın dağcılık potansiyelini dikkate alarak bölgenin özelliklerine, vadilerinin ve kamp alanlarının nereler olduğuna ve Aladağlar’a hangi mevsimlerde gidileceği gibi noktalara odaklanacağız. 

aladağlar sokullupınar gelincik kayaları
Sokullupınar'dan görünen Gelincik Kayaları. Ağustos 2018. 📷: Batuhan Atılgan, Macerita

Aladağlar Nerededir? 

Aladağlar, Niğde, Adana ve Kayseri şehirleri arasında yer alan sıradağlardır. Alp-Himalaya kıvrımının bir parçası olan Toros Dağları’nın orta kısmını oluştururlar. Aladağlar’da 3000 metrenin üzerinde yaklaşık 60 zirve bulunur. Toros Dağları’nın en yüksek zirvesi olan Kızılkaya (3771 m) da burada yer alır.

Aladağlar’da Hangi Aktiviteler Yapılır? 

Bölgede dağcılık, kaya tırmanışı, uzun doğa yürüyüşleri, tur kayağı ve dağ bisikleti gibi doğa sporları gerçekleştirilebilir. Doğa sporlarının yanı sıra Aladağlar’da kuş gözlemciliği de yapılan aktiviteler arasında yer alır. Milli Park olan bu bölgenin kamp alanlarında kamp yapmak ve dağların ihtişamına tanıklık etmek yalnızca doğa sporları yapan kişiler için değildir; doğada vakit geçirmek ve bu bölgenin ihtişamını görmek isteyen kişiler Aladağlar Milli Parkı’nı ziyaret edebilir.

Aladağlar’ın Emli Vadisi girişinde bulunan Kazıklı Ali Kanyonu’nda kaya tırmanışı yapılabilen pek çok spor tırmanış rotası bulunur. Aladağlar’ın Kazıklı Ali Kanyonu aynı zamanda, Türkiye’de yaz aylarında kaya tırmanışı yapılabilecek en elverişli bölgelerden biridir. 

Aladağlar’da Nerelerde Kamp Yapılır? 

Aladağlar’ın farklı vadilerinde belirli kamp alanları bulunur. Bu ana kamp alanları arasında Sarımemedin Yurdu, Sokullupınar ve Yedigöller yer alır. Aladağlar’daki kamp alanları ise bu üç alan ile sınırlı değildir ancak bu bölgeler su kaynağının bulunduğu ve ana kamp olarak da tercih edilen, en çok ziyaret edilen kamp alanlarıdır.

Sarımemedin Yurdu, Aladağlar’ın belki de en çok ziyaret edilen vadisi olan Emli-Sıyırma Vadisi’nin girişindedir. Sarımemedin Yurdu’nda daimi su kaynağı ve kamp kurulabilecek uygun düzlük alanlar bulunur. Bu bölgenin rakımı ise yaklaşık 1700 metredir. Bu bölgede kimi tur şirketlerinin, özellikle yaz dönemlerinde, uzun süreli ana kampları bulunur. Bu bölgeden görülebilen zirveler arasında Cıngıllıbeşik, Kaletepe, Katırkayası, Mangırcı ve Ortaburun yer almaktadır. Kaletepe (2000 m), bölgeye ilk defa gelen veya ısınma yürüyüşü yapmak isteyen kişiler için kısa ve nispeten kolay bir zirve seçeneğidir.

sarımemedin yurdu kamp alanı aladağlar
Sarımemedin Yurdu. Haziran 2018. 📷: Nursen Yılmaz, Macerita

Sarımemedin Yurdu’ndan başlanarak, Emli Vadisi’ndeki ormanın içerisinden geçen patikayı takip ederek Akşampınarı olarak bilinen düzlüğe ulaşılabilir. Bu güzergahta vadinin sonunu görmek isteyenler günübirlik yürüyüşler gerçekleştirebilir. Gerçekleştirilen bu yürüyüş sizi dağların arasında onlarla bir bütün hissettirebilir ve böylelikle vadinin görkemini görece kolay bir yürüyüş ile deneyimleyebilirsiniz. Vadinin sonlarına doğru yapılan bu yürüyüşte ise Akşampınarı mevkii ve Sıyırma Vadisi’ni çevreleyen Parmakkaya, Lahitkaya (3150 m) ve Güzeller (3401 m) zirveleri görülebilir.

akşampınarı mevkii kocadölek kış dağcılığı
Akşampınarı Mevkii. Şubat 2018. 📷: Deniz Yağmur Karatepe, Macerita

Niğde’ye bağlı Çukurbağ köyünden ulaşılabilen Emli Vadisi, Sarımemedin Yurdu’na köyden araç ile yaklaşık yarım saatte ulaşılır. Ancak bu süre mevsime ve kar durumuna göre değişiklik gösterebilir. Sarımemedin Yurdu, Milli Park sınırları içerisinde olduğundan bölgeye girişte alınan belirli bir ücret vardır. Güncel ücretlere ise buradan ulaşabilirsiniz. 

Sokullupınar, Narpuz Vadisi girişinde yer alır. Bölgeye ulaşım Demirkazık köyünden araç ile yaklaşık yarım saatte sağlanır. Kamp alanı çimlerle kaplıdır ve burada daimi su kaynağı bulunur. Aladağlar’ın en rahat kamp alanlarından biri olan Sokullupınar’dan İt Oturumu zirvesi gözlemlenebilir. Sokullupınar’dan köyler de gözlemlenebilir ve burada tepelerin ardında batan güneşi izlemek de ayrıca keyiflidir. 

sokullupınar kamp alanı aladağlar
Sokullupınar Kamp Alanı. Haziran 2019. 📷: Sinan Erboy

Sokullupınar’dan araç ile veya yürüyerek Arpalık platosuna ulaşıldığında buradan Dipsiz Göl’e giden patika başlar. Arpalık platosundan Dipsiz Göl kamp alanına ise yaklaşık 3 saatlik bir yürüyüş ile ulaşılır. Dipsiz Göl kamp alanı Demirkazık tırmanışlarının başlangıç noktası olarak da tercih edilir.

aladağlar dipsiz göl kamp alanı çağalın gölü
Dipsiz Göl Kamp Alanı. Haziran 2018. 📷: Kaan Akyol, Nursen Yılmaz

Sokullupınar kamp alanından Yalak Deresi Boğazı’na yönelip ilerlendiği takdirde de Çelikbuyduran geçidine (3300 m) ulaşılabilir. Bu geçitten Karasay (3550 m) ve Eznevit (3560 m) zirveleri görülür. Çelikbuyduran geçidinden Yedigöller platosuna inilebilir. Bu yürüyüşün ise bir hayli uzun ve yorucu olabileceğini belirtmemiz gerekir.

Yedigöller, Aladağlar’ın eşsiz noktalarından biridir. 3100 metre yüksekliğinde yer alan bu platoda farklı büyüklüklerde 7 buzul gölü bulunur. Yaz aylarında karların erimesi ile göl sayısı 20’yi bulur. Yörükler de yaz mevsimlerinde yaylacılık için bu bölgede bulunurlar. Geniş alanı ve su kaynakları ile birlikte Yedigöller hem kamp alanı olarak hem de bölgeyi çevreleyen 3500 metrenin üzerindeki zirveleri ile dağcıların uğrak bir noktası oluyor. Yedigöllerin etrafında yer alan zirveler arasında Direktaş (3510 m), Kızılkaya (3771 m), Süner (3595 m), Okşar (3630 m) ve DKSK (3615 m) yer alır. 

yedigöller kamp alanı aladağlar direktaş
Yedigöller Kamp Alanı. Görünen Zirve: Direktaş. Temmuz 2020. 📷: Deniz Sarıkaya

Kamp Alanlarına Ulaşım

Sıraladığımız kamp alanlarından yalnızca Sarımemedin Yurdu ve Sokullupınar’a ulaşım araç ile sağlanabilir. Yedigöller platosuna ulaşmak için ise saatler süren bir yürüyüş gerekir. Kamp yapmak ve günübirlik yürüyüşler Sarımemedin Yurdu ve Sokullupınar bölgelerinde rahatça gerçekleştirilebilir. Bölgeye ilk defa gidecek olan kişiler ilk olarak bu kamp alanları tercih edebilirler. Ancak unutmamakta fayda var ki bu bölgelere gitmeden önce de mutlaka kapsamlı bir araştırma ve planlama yapılmalıdır. Ziyaretlerin deneyimli kişiler eşliğinde gerçekleştirilmesi ise en güvenli ve önerilen seçenekler arasındadır diyebiliriz.

Aladağlar’da Diğer Konaklama Seçenekleri

Aladağlar’da konaklama yalnızca kamp yapmaktan ibaret değildir. Çukurbağ ve Demirkazık köylerinde pansiyon ve dağ evleri de bulunmaktadır.

Çukurbağ köyünde Taurus Guest House, Ahmet Üçer ve ailesi tarafından işletilmektedir. Burası, Aladağlar’ı ziyaret eden dağcıların, faaliyetlerine başlamadan önceki en uğrak noktası sayılabilir. Soba etrafında içilen çaylar ve dağ faaliyetine başlamadan önce güzel bir köy kahvaltısı etmek faaliyetin iç ısındıran en güzel kısımlarından biri olacaktır. Evin yaramaz küçüğü Mahmut Selim ile oyun oynamayı veya kitap okumayı ihmal etmeyin!

aladağlar taurus guest house ahmet üçer
Taurus Guest House. Mayıs 2020. 📷: Ahmet Üçer

Bir diğer konaklama seçeneği ise Çukurbağ köyü Martı mahallesinde yer alan ve deneyimli tırmanıcılar olan Recep İnce ile Zeynep Tantekin İnce tarafından işletilen Aladağlar Camping Bungalow’dur. Aladağlar’ın panoramik görüntüsünün zevkine varacağınız bu alanda hem bungalov evlerde kalabilir hem de çadır kurabilirsiniz. 

aladağlar camping bungalow gün batımı
Aladağlar Camping Bungalow'dan Gün Batımı. Temmuz 2017. 📷: Deniz Yağmur Karatepe, Macerita

Aladağlar Mountain Hostel de Çukurbağ köyünde konaklayabileceğiniz ultra koşucu Oral Akköse tarafından işletilen bir diğer pansiyondur. Burada da çadır ile konaklamak ve Aladağlar’ın muhteşem zirvelerini izlemek mümkündür. 

Demirkazık köyünde yer alan Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun Dağ Evi de dağcıların kullanımına açık bir diğer konaklama seçeneğidir.

Aladağlar’a Ne Zaman Gidilir? 

Aladağlar’a (kış dağcılığı için gidilmiyorsa) ziyaret için en uygun zamanlar Mayıs ayı ortasından itibaren Eylül ayına kadardır. Öncelikle her ne kadar yaz mevsimi olsa da Aladağlar coğrafyasının değişken havalar sunduğunu ve özellikle 3000 metre üzerindeki bölgelerde soğuk ve yağışlı hava ile karşılaşıldığını belirtmeliyiz. 

Mayıs ayı itibarıyla Aladağlar’a bahar gelir, çiçekler açar ve doğa canlanır.

Haziran ayı itibariyle yükseklerdeki karlar ise iyice buzlaşır ve kulvar tırmanışları için elverişli koşullar oluşur. Temmuz aylarında yükseklerde karla kaplı alanlar hala bulunur ve zaman zaman yağışlar ve elektrik fırtınaları [1] da görülür. Ağustos ayında ise kalıcı buzullar haricindeki karlar ve buzlar iyice erir. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kar ancak güneş görmeyen yerlerde olur.

Haziran ve Temmuz aylarında yükseklerdeki kamp alanlarında su kaynağı sıkıntısı pek yaşanmaz ancak Ağustos ayının kuraklığı ile su kaynakları kurumaya başlar. Eylül ortasından sonra ise su kaynakları azalmaya başlar. Bu nedenle, faaliyet planlaması yapılırken her daim yerel halktan kamp alanlarının ve su kaynaklarının durumu ile ilgili bilgi alınması gerekir. 

Aralık sonuna doğru Aladağlar’a kalıcı kar düşmeye başlar. Kış dağcılığı için en ideal zaman aralığı ise Şubat ayı sonundan Mart ayı sonuna kadardır.

sarımemedin yurdu aladağlar kış gece
Sarımemedin Yurdu. Şubat 2017. 📷: Batuhan Atılgan, Macerita

Aladağlar’a Nasıl Gidilir? 

Aladağlar’a Adana, Niğde ve Kayseri illerinden ulaşım sağlanabilir. Ulaşım için ise uçak, otobüs veya tren kullanılabilir. Uçak için Adana ve Kayseri’ye gidilmesi gerekir. 

Bu şehirlere varıldıktan sonra Niğde’ye bağlı Çamardı ilçesine varılmalıdır. Çamardı ilçesinden sonra dağa batı tarafından yaklaşım için ulaşılması gereken köyler Çukurbağ köyü ve Demirkazık köyüdür. Kimi Çamardı minibüsleri Çukurbağ köyüne de uğramaktadır. Bu bilgi için şoförler ile konuşmak ve nereye gidileceğini sorarak onların bilgilendirmesiyle hareket etmek yararlı olabilir. 

Uçak ile Adana’ya ulaşıldığı takdirde Adana eski otogardan kalkan Pozantı - Çamardı minibüsleriyle Çamardı’na ulaşılabilir. Adana-Çamardı arası minibüs yolculuğu yaklaşık 2.5 saat sürer.

Niğde’ye otobüs ile ulaşıldıktan sonra Niğde eski otogardan (ilçe otogarı) kalkan Çamardı minibüsleri ile köylere gidilebilir. Niğde’den Çamardı’ya ulaşmak ise yaklaşık 1.5 saat sürer. Eğer uçak ile Kayseri’ye ulaşıldıysa, buradan otobüs ile Niğde’ye geçilebilir ve aynı şekilde eski otogardan kalkan Çamardı minibüslerine binilebilir. Buraya ufak bir not ekleyelim: kimi zamanlarda Niğde şehir otogarından kalkan Çamardı minibüsleri de bulunur.

çelikbuyduran pınarı aladağlar
Çelikbuyduran Pınarı. Temmuz 2020. 📷: Laçin Özkutlu

Aladağlar, şüphesiz ki Türkiye’nin herkes tarafından keşfedilmeyi bekleyen eşsiz coğrafyaları arasında yer alır. Bu yazımızda da Aladağlar ile ilgili bilgiler vermek istedik. Burada yer alan kimi bilgiler, senelerdir Aladağlar’da sayısız tırmanış gerçekleştiren dağcı ve tırmanıcı Tunç Fındık ve Recep İnce’nin rehber kitaplarından derlenmiştir. Aynı zamanda Montis Trips & Expeditions dağ rehberlerinden, Aladağlar'da birçok tırmanış gerçekleştirmiş Oral Uğur’un katkıları ile hazırlanmıştır. İleride Aladağlar’a gittiğinizde daha detaylı bilgilere ulaşmak için bölgeye dair rehber kitapları edinmenizi tavsiye ederiz. Umarız ki Aladağlar ile ilgili verilen bu bilgiler sizler için yararlı olur. Daha ayrıntılı bilgiler ve 3 boyutlu haritaların yer alacağı Aladağlar Keşif sayfamız ise yakın zamanda yayınlanacak. Beklemede kalın!

[1] Elektrik fırtınası: Elektriksel bir olay olan oraj için kullanılan bir terim. Bu terim, ABD'nin yüksek platolarında açık, kuru, yağışsız, bulutsuz havalarında gözlenen elektrik yüklü hava için de kullanılır. 

Kaynaklar

Tunç Fındık. 2016. Aladağlar Dağcılık ve Tırmanış Rehberi.

Recep İnce. 2014. Comprehensive Guide to Aladağlar.

Aladağ Belediyesi. http://www.aladag.bel.tr/index.php/yedigoller

T.C. Meteoroloji Genel Müdürlüğü. https://www.mgm.gov.tr/meteorolojisozlugu 


Ne yazık ki hiç fotoğraf yok.