Dalış Hakkında 4 Netflix Filmi Önerisi

Dalış, ekstrem sporların arasında görsel olarak en özel ve en dokunulmamış görüntüleri yakalayabileceğimiz sporlardan birisi. Su altının bilinmeyen güzelliği, iyi bir yapım aşamasından geçtiğinde ortaya şaheser denebilecek kadar özel filmleri, belgeselleri beraberinde getiriyor. Son dönemde dalış sporuna artan ilgi, bu spordan beslenen birçok içeriğin de ortaya çıkmasını sağladı.

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz Kaptan Cousteau’nun çektiği Sessiz Dünya sayesinde tanıştığımız su altı dünyası, gerek içindeki canlılık, gerek barındırdığı hikayelerle bizi bambaşka bir dünyaya tanık olmaya davet ediyor. Bu yazımızda, Mart 2020’den beri içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde belki de en yakın arkadaşımız haline gelen dijital dizi, film platformu Netflix’te izleyebileceğiniz dalış temalı içerikleri derledik. 

1. Son Nefes (Last Breath) (2019) 

IMDB puanı 7.7/10
İlk önerimiz, Chris Lemons isimli satürasyon dalgıcının yaklaşık 100 metre derinlikte yaşadığı korkunç bir kazayı anlatıyor. Satürasyon dalgıçlığı, günümüzde dünya üzerindeki en zor mesleklerden birisi olarak kabul edilmektedir. Satürasyon dalgıçları, kendileri için özel olarak tasarlanan basınç odalarında belirli süre yaşayıp, mesleklerinin gerekliliğini yerine getirmek için su altında çeşitli işler icra ederler. (kaynak, tamir, bakım vb.) Basınç odalarında geçirdikleri süre ise iş için su altında bulunacakları sürenin uzunluğuna ve derinliğe bağlı olarak değişmektedir. Bu süre, zaman zaman haftaları bulabilmektedir. Chris Lemons ve beraberindeki 11 satürasyon dalgıcı Aberdeen (İskoçya) açıklarında bulunan petrol yataklarında bir iş için dalış yapacaklardır. Belgesel, Chris’in nişanlısına teknedeki yaşamı anlatmak için çektiği çeşitli videolarla başlıyor ve olayın yaşandığı güne kadar teknede yaşanan süreçleri Chris’ten ve teknedeki diğer insanların gözünden izlememizi sağlıyor. Kaza günü, Kuzey Denizi’nin çetin hava şartlarında tekne ile su altındaki dalgıç Chris’in bağını sağlayan hortum zarar görüyor. Adından da anlaşılacağı gibi Son Nefes belgeseli, su altında yaşanabilecek en korku verici kazalardan birini anlatıyor. Gerçek olaylardan esinlenerek çekilmiş olan bu belgesel filmi buraya tıklayarak izleyebilirsin.

2. Mavi Görev (Mission Blue) (2014)

IMDB puanı 8.0/10
Bilim insanı, aktivist Dr. Sylvia Alice Earle’nin hayatını anlatan bu belgesel, sadece bir biyografi değil. İnsanlığın, doğrudan ya da dolaylı yoldan dünyaya verdiği zararı görmemizi sağlayan, yaşam şeklimizi sorgulamamıza sebep olan bir özeleştiri. Hayatının ilk evrelerinde okyanusu tanımaya çalışan, ilerleyen zamanlarda da okyanusu korumaya kendini adamış olan Sylvia Earle’ün okyanusları korumak adına başlattığı Mavi Görev (Mission Blue) projesinin neden önemli olduğunu ve harekete geçmezsek dünyamızı ne kadar büyük bir facianın beklediğini anlatıyor. Belgesel boyunca, su altında çekilen görüntülerin büyüleyici olduğunu ve belgesel bittiğinde ‘dünya için ne yapabilirim?’ sorusunu kendine sorduğunu fark edeceksin. Ayrıca, Titanik, Terminatör ve Avatar gibi başyapıtların yönetmeni James Cameron’ın da sık sık kamera karşısında göründüğü bu belgeseli izledikten sonra Mavi Görev projesine gönüllü olmak veya projeyi daha detaylı incelemek için projenin sitesini incelemeni tavsiye ederiz. Mavi Görev belgeselini izlemek için buraya tıklayabilirsin.

3. Mercan Peşinde (Chasing Coral) (2017)

IMDB puanı 8.1/10
Okyanuslardaki yaşamın %25’inin oluşmasını sağlayan mercanların, son 30 yılda özellikle küresel ısınma sebebi ile gördüğü zararı konu alan bu belgesel, dünyamızı bulunduğu durumdan birlikte hareket ederek kurtarabileceğimiz konusunda umutları tazelemek için harekete geçirici bir etkiye sahip. Küresel ısınma sebebi ile mercan beyazlaştığını (öldüğünü) fark eden bir grup aktivist, bu konu hakkında harekete geçmeye karar veriyor ve bu konuyu dünyaya nasıl duyurabileceklerine dair bir fikir ortaya çıkartıyorlar. Okyanuslarda yaşanan bu durumu görüntüleyerek, tüm dünyada farkındalık yaratmayı amaçlıyorlar. Bu süreçleri konu alan Mercan Peşinde belgeseli, su altı görüntüleri ile baş döndürücü bir etkiye sahip. Görüntülerin büyük bir kısmı üzücü olsa da, belgeselin vermeye çalıştığı mesaj ‘dünyamız için harekete geçersek, umut her zaman var’. Belgeselde gördüğümüz tüm çalışmalara ulaşabileceğimiz bir site düzenlenmiş durumda. Buraya tıklayarak siteye ulaşabilir ve mercanları kurtarmak için neler yapabileceğini öğrenebilirsin. Mercan Peşinde belgeselini ise buradan izleyebilirsin. 

4. Ahtapottan Öğrendiklerim (My Octopus Teacher) (2020)

IMDB puanı 8.4/10
Craig Foster isimli bir yönetmenin gündelik hayatından, iş stresinden bunalıp Güney Afrika’da, çocukluğunun geçtiği okyanusta dalışa gitmesiyle başlayan bu belgesel; alışılmışın dışında bir hayvan ile bir insan arasında kurulan çok özel bir bağı ekrana yansıtıyor. Craig Foster, günlük rutini olarak soğuk sularda serbest dalış yaparken, su altı ormanlarında tekrar kaybettiği ilhamını buluyor ve dalışlarını kaydetmeye başlıyor. Bu dalışları esnasında bir ahtapotla karşılıyor ve olaylar buradan itibaren inanılmaz bir hal alıyor. ‘Dünyada yaşayan uzaylılar’ olarak adlandırılan ve su altının en zeki canlıları olarak kabul edilen ahtapot ile Craig’in kurduğu bağ ve yosun ormanlarının renkli dünyası tüm duyguları hissetmenizi sağlayacak. Çekimleri 10 sene süren bu belgesel film, su altı dünyasına bakış açısını değiştirebilecek kadar güçlü bir kurguya ve görüntülere sahip. Ahtapottan Öğrendiklerim filmini buradan izleyebilirsin. 

my octopus teacher filmi

Umarız bu filmler su altı dünyasını keşfetmen adına öncü olurlar. Şimdiden keyifli seyirler dileriz! Tüplü dalış ile ilgili blog yazılarımızı okumak istersen, aşağıdaki linklerden diğer yazılarımıza ulaşabilirsin.

Ne yazık ki hiç fotoğraf yok.