İstanbul ve Yakın Çevresinde Rüzgar Sörfü Yapılabilecek Yerler

Rüzgar sörfü ve benzeri su sporlarını yapmak için genelde tatil beldeleri tercih edilse de İstanbul ve İstanbul’a yakın illerde, şehrin içinde ama şehir kargaşasından uzak, rüzgar sörfü yapılabilecek bir çok merkez bulunuyor. Bu yazımızda şehirden çok uzaklaşmaksızın kolayca denize kaçıp rüzgar sörfü öğrenebileceğiniz yerleri listeledik. Deniz ve rüzgarın birleşimini en keyifli hale getiren rüzgar sörfünü öğrenmek için bir adım atmak istiyorsanız Akademi bölümündeki ‘’Rüzgar Sörfü Nedir? Nasıl Başlanır?’’ yazımıza göz atıp; aşağıda belirttiğimiz sörf merkezlerinden birini seçerek şehirden çok uzaklaşmadan bu sporu yapabilirsiniz.

İstanbul Windsurf Center

Konum: Caddebostan / Kadıköy

Hedefi, gerekli ortama sahip olmamıza rağmen denizden uzak yetişen ülkemiz çocuklarına ve gençlerine ve yaşı kaç olursa olsun bu spora ilgi duyan bireylere alanında uzman kadrosuyla rüzgar sörfünü öğretmek, sporcular yetiştirmek olan İstanbul Windsurf Center, yılın tamamında açık olup faaliyetlerini sürdürüyor. Bu merkezde, yaz ayını beklemeksizin uygun giysiler giyerek kışın da sörf öğrenebiliyorsunuz. İstanbul Windsurf Center’da başlangıç, orta, ileri düzey dersler alabilir; rüzgar sörfü ekipmanlarını kiralayarak gözetim altında güvenle rüzgar sörfü yapabilirsiniz. Rüzgarın az olduğu zamanlarda sup ve sup yoga deneyimi de sağlayan sörf merkezi, sıcakkanlı ortamı ile gitmekten pişman olmayacağınız bir yer.

Windsurf TR- Rüzgar Sörfü Okulu

Konum: Silivri / İstanbul

Sadece sörf eğitimine ayrılmış temiz ve boyu geçmeyen denize sahip olan bir plajda faaliyetlerini sürdüren Windsurf TR, eğitimler sonrasında yelken federasyonu onaylı rüzgar sörfü sertifikası veriyor. Temel eğitim sonrasını ise seviyenize göre planlıyor. Sörf merkezine uzak olan öğrenci adayları için kampta konaklama yaparak sörf öğrenme imkanı sunuyor. Her seviyeye uygu malzemeleri ile Windsurf TR size sörf yapmayı en modern teknikler ile, kolay, sertifikalı ve güvenli yoldan öğretecektir.

Kamino Yelken

Konum: Büyükada

Büyükada’da tarihi tuğla ocağının gölgesinde, muhteşem doğa içerisindeki sahilinde gençleri performans ve hobi yelkenciliği ile birleştirmeyi amaçlıyor. Kamino Yelken’de windsurf dersleri verildiği gibi yelken ve katamaran dersleri de veriliyor. Bununla birlikte SUP & kano kiralayarak Büyükada’nın kıyı güzelliklerini keşfetme imkanı sunuyor. Samimi ve doğayla iç içe olan koyda, rezervasyon ile kamplar ve yaratıcı etkinlikler düzenleniyor. Yelken sporlarını öğrenmek, sağlıklı yaşam temalı birkaç güzel gün geçirerek şehirden uzaklaşıp kafa dinlemek için harika bir yer.


 Beylikdüzü Rüzgar Sörfü Spor Kulübü

Konum: Beylikdüzü Gürpınar Sahili

Beylikdüzü Rüzgar Sörfü Spor Kulübü temel rüzgar sörfü eğitimi vermekle birlikte olimpik sınıf sporcu yetiştiren, Windsurf Dünya Şampiyonluğu’na ev sahipliği yapmış profesyonel bir spor kulübü. Uzman eğitim kadrosuyla başarılı sporcular yetiştiren Beylikdüzü Rüzgar Sörfü Spor Kulübü, rüzgar sörfü öğrenmek için doğru adres.

 

DESSAT Rüzgar Sörfü Okulu

Konum: Kocaeli, İzmit Körfezi

2012 yılında İzmit halkını bu spor dalıyla tanıştırmak, buluşturmak ve İzmit Körfezi’ndeki su sporlarına canlılık katmak amacıyla açılmış bir rüzgar sörfü okulu olup; başlangıç ve ileri seviye eğitim vermektedir. Bu eğitimler sonrasında körfezin hırçın rüzgarına karşı sörfünüz ile, denizin ve rüzgarın tadını çıkarabilirsiniz.

İDA Windsurf

Konum: Güzelyalı / Çanakkale

İda Windsurf, Çanakkale’de rüzgar sörfü sporunun gelişmesine katkıda bulunmak, her yaştan insanı rüzgar sörfüyle tanıştırmak amacıyla kurulmuş bir rüzgar sörfü okulu. Burası şehir merkezine 15 km mesafede, sabit esen rüzgarları ve pırıl pırıl deniziyle bilinen Güzelyalı Köyü’nde. İda Kale Resort Otel önünde bulunan sörf okulu başlangıç eğitimi almak için oldukça uygun bir merkez.

 

Surf Gökçeada

Konum: Gökçeada

Gökçeada Sörf Eğitim Merkezi’nde bireysel eğitimin yanı sıra grup eğitimleri de veriliyor. Yeni başlayanlar için 6 veya 10 saatlik temel eğitim programları olduğu gibi, kendilerini geliştirmek isteyen rüzgar sörfçüleri için de ileri seviyede eğitim programları bulunuyor. Hem sörf hem tatil yapmak isteyenler için aynı konumda bulunan Gökçeada Sörf Otel, temiz denize ve su kuşlarının uğrak yeri olan doğa harikası bir göl ile kuşatılmış bir tesise sahip.

Crazy Island

Konum: Gökçeada

Crazy Island, windsurf ve kite surf alanında başlangıç - orta - ileri her seviye eğitimi alabileceğiniz, doğa ile iç içe sörf ruhunu hissedebileceğiniz, dileyenler için kamp imkanı sunan, profesyonel ve bir o kadar da eğlenceli spor merkezi. İnternet sitesini ziyaret edip kendinize uygun programı seçerek deniz ve rüzgarın birleşimini en güzel şekilde değerlendirebilirsiniz.

 

 Capri Surf

Konum: Ayvalık

Capri Surf, Ayvalık Merkez konumundaki tek sörf okulu. Tecrübeli ve eğlenceli kadrosuyla rüzgar sörfünü severek yapacağınızı garanti eden Capri Surf’te, aynı zamanda dinlenme ve güneşlenme tesisi de bulunuyor.

 

Cunda Surf Club

Konum: Ayvalık/ Balıkesir

Cunda Sörf Kulübü’nde başlangıçtan ileriye her seviye rüzgar sörfü özel dersi veriliyor.

 

Şarköy Windsurf Club

Konum: Tekirdağ

Tekirdağ’da yaz turizminin rağbet gören yerlerinden biri haline gelen Şarköy, rüzgar sörfü için de oldukça çok uygun bir nokta. Şarköy Windsurf Club’ta eğitim ve malzeme kiralama hizmetleri veriliyor.

 

 

 


Ne yazık ki hiç fotoğraf yok.