İstanbul’daki Boulder Salonları

Uzun zamandır kaya tırmanışı ve bouldering denemek isteyen, hafif yükseklik korkusu olan biri olarak bu hafta İstanbul'daki tırmanış salonlarını öğrenmeye başladım.

“Bouldering”herhangi bir halat veya kemer sistemi kullanmadan, 5-6 metreden yüksek olmayan rotalarda yapılan “kısa kaya tırmanışı” olarak tanımlanıyor. Benim için tırmanışa başlamak için ideal olmasının en büyük nedeni tırmanma duvarın çok yüksek olmaması ve yükseklik faktörü olmadan tırmanmayı deneyimleyebilmekti.Tırmanırken zaman zaman düşme korkusu yaşasam da, iki bouldering denememde de yüksekten korktuğum bir an olmadı ve kendimi kaya tırmanışı için daha hazır hissetmemi sağlayan bir deneyim oldu.

📷: Boulderhane

Boulderhane

4. Levent’te bulunan Boulderhane benim ilk bouldering deneyimimi kazandığım salon. Günlük giriş alıp, ayakkabı ve magnezyum tozunuzu günlük kiralayıp bouldering deneyebileceğiniz, çalışanları çok sempatik bir mekan. Her 6 haftada bir duvarlardaki rotalar yenilendiği için, kendini geliştirmek isteyen deneyimli tırmanıcılar için birebir. Başlangıç seviyesi eğitimleri almak da mümkün. Eğer bouldering’i benim gibi çok severseniz aylık, altı aylık veya yıllık üyelik de alma şansınız var. İkinci gidişimizde dayanamayıp aylık üyeliklerimizi aldık.Pazartesi günü hariç her gün saat 12:00 ile 22:00 arasında açık; Pazartesi günleri rota değişimleri yapıldığı için 17:00’de açılıyor.

📷: DuvarX

DuvarX

DuvarX, Maltepe'de bulunuyor. Türkiye’nin en büyük tırmanış salonu olarak bilinen bu salonda da günlük giriş, ekipman kiralama ve başlangıç seviyesi için ders alma, aylık ve 6aylık üyelik seçenekleriniz var. DuvarX şirketlere için grup eğitimi ve doğumgünü organizasyonları gibi bir çok organizasyon seçeneğine de sahip. Duvar X’i benim henüz deneyimleme şansım olmamış olsa da çok yakında gideceğime eminim. Ayrıca Instagram hesaplarından da çok rahat bilgi alabiliyorsunuz; benim sorularıma çok hızlı ve pozitif geri dönüş yapıp bu yazı için yardımcı oldular.

📷: Boulder İstanbul

Boulder İstanbul

İstanbul Anadolu yakasında bulunan bir başka salon ise Boulder İstanbul; Kadıköy’de konumlanan bu salon pazar günleri hariç her gün 12:00 le 20:00 arasında açık. Bu salon yazıda bahsettiğim diğer iki salona göre biraz daha küçük olsa da, giriş ücretide daha az. Çok rahat gezebileceğiniz websitelerinde, eğitimleri ile ilgili bilgi almanın yanında “Faydalı Bilgiler” kısmında da öğütler ve pratik bilgiler bulmak mümkün.

Sadece 2 kere bouldering denedikten sonra kendimi aylık üyeliğimi almış, internette tırmanış ayakkabısı ararken buldum. Yükseklik korkusunun kesinlikle sorun oluşturmamasının yanında, her boulder denememde kendimi biraz daha özgüvenli hissedip, sınırlarımı bir tık daha zorladığımı farkettim. Tabiki hızımı alamayıp bir sonraki adım olarak kaya tırmanışı denemeye karar verdim. Tırmanış yerimi seçmek için "Türkiye'deki En Popüler 10 Kaya Tırmanışı Bölgesi" başlıklı çok güzel bir M-Log yazısını referans aldım. Sizin için linkini buraya bırakıyorum.


Ne yazık ki hiç fotoğraf yok.