Yelkencilik Temalı Beş Film Önerisi

‘’-Tekneyle dolaşmak nasıl bir şey?

+Verdiği his… Tarif edemediğim bir his. Sonsuz ufuk, rüzgar ve okyanusu yarıp geçen teknenin sesi. Yeniden doğmuş gibi hissettiriyor.‘’ (Adrift- 2018)

Evde bulunduğumuz bu dönemler yelken yapamasak da, bu hissi biraz da olsa tadabileceğiniz beş yelkenli filmini sizler için listeledik. Denize açılmanıza, yelkene başlamanıza vesile olması dileğimizle.

Adrift (Sürükleniş) – 2018

Açık denizlerde bir aşk ve hayatta kalma mücadelesini konu alan biyografi, macera ve dram türünde olan Adrift filmi, Amerikalı denizci Tami Oldham Ascraft’ın gerçek hikayesinden uyarlanmıştır. Shailene Woodley’in canlandırdığı deniz ve yelken tutkunu Tami, evinden, ülkesinden uzakta başıboş bir hayat sürdürmek istediği için geldiği Tahiti’de hayatının aşkı Richard ile tanışır. Yelken tutkunu çift, tanışmalarından kısa bir süre sonra hayatlarının macerasına atılıp okyanusa açılırlar. Tanışmaları ve Tami ile Richard’ın birlikte güzel zamanları filmde flash-back sahneleriyle gösterilirken; film, Tami’nin denizin ortasındaki harap olan teknelerinde uyanması ve Richard’ı bulmaya çalışmasıyla başlar. Hayatta kalma mücadelesi konusunun arkasında, insan ruhunun dayanıklığı ve aşkın gücü işlenmiştir.

Deniz esintisini hissedeceğiniz bu güzel filmi heyecanla izlemek isteyenlere, öncesinde fragmanı izlememelerini tavsiye ederiz.

Görsel: rottentomatoes.com
Gerçek hayatta Tami ve Richard. https://www.instagram.com/p/BkifD9TgFYy/

Maidentrip – 2013 (Belgesel Film)

Laura Dekker, henüz 14 yaşında yelken tutkunu, hayat dolu bir çocuktu. Tek başına dünya turuna çıkan en genç insan olma hayaliyle denize açılıp, 16 yaşında yolculuğunu tamamlayarak solo dünya turu yapan en genç denizci unvanını aldı. Belgesel film, diğer çoğu yelken filmi gibi hayatta kalma mücadelesinden ziyade seyahat günlüğü şeklinde Laure’nın macera dolu yolculuğunu anlatıyor. Üstelik izlerken ‘an’da olup, yolculuk esnasında çekilen kayıtlarla Laura’nın seyahatine bizzat şahit oluyorsunuz. Denizdeki tüm çekimler Laura’nın kendisi tarafından yapılmış!

Etraftakilerin verdiği olumsuz enerjiye rağmen, hayallerine sıkı sıkıya tutunan 14 yaşındaki Laura, denize açılmak hiç aklında olmayan insanı bile yelkene başlatacak güzel anılar biriktirmiş.

Laura ve teknesi Guppy. https://nobrains.files.wordpress.com/2012/10/00-01x2-laura-dekker.jpg

STYX – 2018

Berlin Film Festivali’nde gösterime giren STYX, Wolfgang Fischer yönetmenliğinde dram türündeki Alman-Avusturya yapımı bir filmdir. Filmin baş karakteri 40 yaşlarında doktor Rike, hayali olan Atlantik Okyanusu’ndaki Ascension Adası’na gitmek için tek başına yelken açar. Tatil amaçlı çıktığı seyirde bir gün uyanır ve yelkenlisinin yakınlarında kötü durumda insanların bulunduğu hasarlı bir mülteci teknesiyle karşılaşır. Yardımcı olmak isteyen Doktor Rike, telsizle yardım çağrısında bulunur. Mülteci teknesi gittikçe batmaktadır. Rike’ın yardım çağrısı için gösterdiği çabaya rağmen yetkililer onu oyalar ve artık Rike’ın bir karar vermesi gerekir.

Otoritelerin ve bireylerin mülteci sorununa bakışının çarpıcı bir şekilde işlendiği STYX, her ne kadar az diyalog içerse de bir buçuk saatinizi ayırıp izlemenize kesinlikle değecek bir film.

All is Lost (Sona Doğru) – 2013

Macera ve dram türündeki All is Lost için, yelken filmleri arasında okyanusta hayatta kalma mücadelesi temasının en yoğun işlendiği film diyebiliriz. Baş rolde Robert Redford’un olduğu bu solo filmde kendisi dışında yalnızca deniz, rüzgar ve balıklar var. Robert filmin başında uyanıp, kaza yaptığını ve teknesinin hasar aldığını fark eder. Bu andan başlayarak her seferinde daha zor güçlüklerle karşılaşan Robert’in serinkanlılığı ve üstün zekasıyla süreci nasıl yönetmeye çalıştığına şahit olacağınız bir başyapıt!

The Mercy – 2018

‘’Dağcı Sir Edmund Hillary’nin kendisinden bir alıntı yapabilirim: İnsanlar olağanüstü olmaya karar vermezler. Olağanüstü işler başarmaya karar verirler.’’

The Mercy 1968-1969 yıllarında düzenlenen ve ilk dünya çevresi solo yelken yarışı olan Sunday Times Golden Globe’ta yaşanan gerçek trajik bir olayı konu alıyor. Filmde amatör yelkenci Donald Crowhust’ın batmakta olan işini kurtarmak için teknesiyle cesurca girdiği bu solo dünya yolculuğundaki hikayesi anlatılıyor. Biyografi ve dram türündeki The Mercy filminin yönetmenliğini, 2014 yapım The Theory of Everything filminin yönetmeni James Marsh yaparken; filmin ana karakteri Donald Crowhust’ı, Oscar ödüllü Colin Firth canlandırıyor.

Keyifli seyirler dileriz!

Ne yazık ki hiç fotoğraf yok.