Yeni Başlayanların Gözünden Dağcılık

İlk Dağ Faaliyeti İzlenimleri: Emler Zirve, Aladağlar

Macerita olarak Türkiye’nin doğa sporu potansiyelini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bunun için de ekip olarak Türkiye’de doğa sporu yapılan bölgeleri keşfediyor, bu bölgelerin 3 boyutlu haritalarını oluşturuyor ve turlar düzenliyoruz. Evde geçirilen uzun bir karantina sürecinden sonra Adana, Niğde ve Kayseri sınırları içerisinde yer alan Aladağlar’a gitme planımız da bu amacımıza uygun olarak gelişti. 

Macerita ekibinin bir üyesi olarak, benim dağcılık ile tanışıklığım ise internet sitemizdeki içeriklerde yer alan bilgiler ve ekip üyeleri arasında geçen sohbetlerdeki kulak dolgunluklarım kadardı. Dağcılığa çoğunlukla üniversite kulüplerinde başlanıp devam ettirildiğini duymama rağmen bundan farklı olarak ben dağcılık ile üniversite sonrasında, Macerita sayesinde tanıştım. Bu yazıda ise dağcılığa yeni başlayan bir kişinin gözünden Aladağlar faaliyet deneyimlerimi ve izlenimlerimi paylaşacağım. 

Öncelikle, ilk gün geceleyin Sarımemedin Yurdu kamp alanına vardığımızda ve başımı kaldırıp gökyüzüne baktığımda yaşadığım hayranlıktan bahsetmek istiyorum. Hayatının büyük bir kısmını şehirde geçirmiş bir insan olarak, şehrin ışıklarını geride bıraktığımızda, karanlık yeryüzünün sunduğu gökyüzü manzarası karşısında hayran kalmamak elde değildi. Ay ışığının olmadığı bir gecede Samanyolu’nun toz bulutlarını bile görebiliyorsunuz!

aladağlar sarımemedin yurdu kamp alanı gece yıldız ve samanyolu
Sarımemedin Yurdu kamp alanı. Aladağlar, Temmuz 2020. 📷: Batuhan Atılgan, Macerita.

Devamındaki günlerde ise, gün içinde işlerimizi devam ettirdik ve boş vakitlerimizde kaya tırmanışını deneyimledik, Kaletepe’ye zirve yürüyüşünü gerçekleştirdik. Sarımemedin Yurdu’nda birkaç gece konakladıktan sonraki güzergâhımız ise sırasıyla; Sokullupınar kamp alanı, Emler zirve ve Yedigöller kamp alanı şeklindeydi. Emler zirve tırmanışının teknik bir etabı olmamasına rağmen iki günlük aktif yürüyüş içeriyordu. Benim için bu deneyimi benzersiz kılan ise, ilk dağ deneyimim olacak olması ve yerçekimine karşı, irtifa alarak yük ile yürüyecek olmamdı. Dağcılık, uzaktan bakıldığında korkutucu ve riskli gözükebiliyor. Benim de hissettiğim hakim duygu, dağ ile daha önce buluşmamış olmaktan gelen bilinmezlik; aynı zamanda kendimi sımsıkı çevrelediğim güvenlik bariyerlerinin ve konfor alanımın dışında bir deneyim olmasından kaynaklanan korkuyla karışık çokça heyecandı. 

Günün ilk ışıkları ile 12 saat sürecek olan zirve yolculuğumuz başladı. Dağcılık, uyaranlardan ve dikkat dağıtan teknolojik aletlerden uzak kendinizle baş başa kaldığımız meditatif bir aktivite. O günkü duygu ve düşüncelerimi ise şu cümlelerle aktarabilirim: Pandemi sürecinde dünya ile bütün iletişimimizi bir ekran aracılığıyla sağladığımız günlerden sonra ekransız bir gün geçirmek oldukça farklı hissettiriyor. İlerleyen saatlerde, uzaklara ve zirvelere doğru yol alırken ve dışarıdaki manzara değişirken içimdeki manzara da değişiyor, başka ruh hallerine bürünüyorum. 

Dağcılık fiziksel olduğu kadar zihinsel süreçlerin de önemli olduğu bir spor. Fiziksel yorgunluğun yanında içeride de psikolojik bir savaş veriliyor. Dağ deneyimimin ve irtifaya alışıklığımın olmamasından kaynaklı yaşadığım fiziksel yorgunlukla birçok kez pes etme noktasına gelsem de aslında sınırlarımın ve potansiyelimin kendi kafamda kurduğumdan çok öte olduğunu fark ediyorum. Fiziksel ve psikolojik sınırlarımı fark etmek kendimi geliştirmek için bir fırsat sunuyor. Dağcılık, sabrı ve zorluklar karşısında yılmamayı, devam etmeyi öğretiyor; dışarıdaki manzaralar değişirken kendi içimizde de yeni manzaralarla tanıştırıyor. 

aladağlar karayalak vadisi
Emler Zirve yolunda. Aladağlar, Temmuz 2020. 📷: Reyhan Çağaç, Macerita.
Aladağlar'ın Bana Kattıkları

Bu faaliyetin sonunda aslında dağcılığın fiziksel boyutunun yanında çok büyük bir zihinsel boyutunun da olduğunun farkına vardım. İnsan, insanlar tarafından inşa edilmiş şehirlerin dışına çıktığında, doğa karşısında ne kadar küçük ve önemsiz olduğunu hatırlıyor; doğanın ve evrenin bir parçası olduğunu fark ediyor tekrardan. Ve doğaya bir kere daha hayran kalıyor. 

Bunun yanında işin sosyal boyutu da oldukça ilgi çekici. Dağlarda kolektif bir yaşam, iş bölümü, birbirine güven ve birlikten gelen bir güç var. 

emler zirve yaz aladağlar
Emler Zirve. Aladağlar, Temmuz 2020. 📷: Batuhan Atılgan, Macerita.

Macerita uzun bir yolculuk; bazen kendimi, bazen dağın eteklerini, zirvelerini keşfediyorum. Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen daha kimi doğal güzellikler var. Bizleri keşfedilecek çok yer bekliyor! 

Macerita’yla yeni keşiflerde görüşmek dileğiyle...

Ne yazık ki hiç fotoğraf yok.