Doğal Hareket Konsepti ve Öze Geri Dönme

1. Bölüm

Hiç çocuk parkında koşan, zıplayan ve tırmanan çocuklar gibi enerjin olsun istedin mi? Ayrıca egzersiz yapan hayvan da görmedin muhtemelen; hayvanlar içgüdüsel olarak birçok hareket yapar ve bizler ise kendimizi onlarınkine benzer hareketler yaparken buluruz. Çünkü ekosistemin içinde hareket etmek gerekir ve bu yaşamın doğal bir akışıdır. Doğal hareket adı verilen bu konsepti oyunlarına, egzersizlerine ve günlük hayatına ekleyerek sen de bu deneyimi keşfedebilirsin!

aşağı bakan köpek

Spor salonu rutinin sürekli yaptığın 8 ila 15 tekrarlı hareketler veya uzun süreli koşu bandı rutinlerinden mi oluşuyor? Veya bu sisteme benzeyen diğer sabit tempo bir aktivite ile de uğraşıyor olabilirsin. Ne olursa olsun, aktivite planına oyun ve keşif eklemek daha verimli hareket etmene yardımcı olabilir. Konsept "doğal hareket" olarak adlandırılır ve antrenmanlarına ne kadar eğlence katabileceğine şaşırabilirsin.

Doğal hareketler, yürüme, koşma, tırmanma veya emekleme gibi temel hareketlerin yanı sıra lifting (kaldırma), get ups (kalkış-iniş hareketleri), taşıma, fırlatma ve yakalama gibi manipülatif hareketleri içerir. Birçok doğal hareket, birden fazla fitness, ekseni ve açı unsurunu içerir. Örneğin, tırmanma aynı anda esneklik, kuvvette devamlılık ve motor kontrol becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Bu yaklaşım egzersiz yapmanın etkili bir yoludur.

aşağı bakan köpek yoga pozu

Bu kavramları deneyimlemek için doğaya bakmak yeterli olacaktır. Eğer yoğun ve hareketten yoksun bir hayat geçirip çoğu istemediğin duruma maruz kalıyorsan öncelikle mental sağlığını koruman gerektiğini fark edebilirsin. Bununla ilk adımı atmış olduktan sonra egzersiz yaparken bir salona veya spor ekipmanlarına muhtaç olmadığın ortaya çıkıyor. Benim mottom ve öğrencilerime her zaman söylediğim ‘’en iyi ekipman sensin ve en iyi spor salonu ise doğa’’ sözüdür. Çünkü doğada her istediğin ve ihtiyacın olan mevcut. Çıplak ayak yerde yürümek, engebeli arazide emeklemek, bir dağa tırmanmak veya serin bir denizde yüzmek spor salonunda yapacağın yüksek eforlu egzersizden daha efektif olacaktır.

Aslında bu kavramları keşfetmeye başlamanın diğer ve en kolay yolu, küçük çocukların nasıl hareket ettiğini gözlemlemektir. Bebekler, küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar derin bir çömelme (squat) pozisyonunda oyun oynarlar ve zamanlarının çoğunu bu şekilde geçirirler. Ellerini kullanmadan zeminden kalkabilirler. Bir oyuncak veya kitaba ulaşmak için yerde iken vücut ağırlıklarını kolayca taşıyabilir ve pozisyonlarını değiştirebilirler. İşte bu doğal harekettir. Bunun nedeni dışarıdan gereksiz bilgiye maruz kalmadan içgüdüsel, amacı hedefleyen hareketler ile biyomekaniğe uygun hareket etmeleridir.

toprakla oynayan çocuk

Bu hareketlerin senin için ne kadar zor olduğunu görmek için küçük bir çocuğu taklit etmeyi deneyebilirsin. Eğer bu hareketler seni zorlarsa, günlük yaşamında bazı şeyleri değiştirmenin zamanı geldiğini anlayabilirsin.

Egzersiz rutinine doğal hareket katmanın başka bir yolu da bu sistemi birleştirmektir. Koşu bandı, eliptik bisiklet veya koşu bantları gibi belirli bir ekipmana ihtiyacın yoktur. Eğlenceli olduğu için hareket eden çocuklardan bir ipucu alabilirsin. Bu hareketleri doğal hareket uzmanı veya antrenörlerden de öğrenebilirsin. Ne kadar çok pratik yaparsan, o kadar iyi hareket edersin ve fark etmeden bu rutinin haline gelir. Gereksiz ekipmanlardan, doğal olmayan spor merkezlerinden, işe yaramayan gıda takviyelerinden, kaynağı olmayan antrenörler ve sağlık uzmanlarından uzak dur. Özüne dön, doğaya dön, sorgula ve yabani olmaktan çekinme! 😊

Yazının bir sonraki bölümünde sizlere 7 doğal hareketin ne olduğunu ve bunları nasıl pratik edebileceğinizi açıkladık.

Unuttuğunuz hareketleri denemeye başlamanız dileğiyle!

Ne yazık ki hiç fotoğraf yok.